Mint azt bizonyára sokan tudják, Ramadán hónapban, az iszlám holdnaptár 9. hónapjában, a muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek. A hívők a 30 napos böjttől a test és a lélek megtisztulását várják. Ilyenkor nem csak az ételt-italt mellőzik, de a házas életet, sőt, még a rossz gondolatokat, vagy a csúnya beszédet is különösen kerülik. Ez alól felmentést csak a 14 éven aluli gyermekek, a terhes vagy szoptató anyukák, a betegek, idősek vagy utazók kapnak. A ramadán másik fő eleme a vallásos elmélyülés: a hívők ilyenkor naponta ellátogatnak a mecsetbe, ahol a Koránt tanulmányozzák.
Napnyugta után jöhetnek a közös vacsorák, ahová meghívják a családtagokat és a barátokat. A ramadán végén pedig hatalmas csoportos közösségi lakomát rendeznek, ahol szeretetük jeléül adakoznak a szegényeknek is.
A Dialógus Platform Egyesület idén immár a nyolcadik alkalommal szervezte meg a három estés "Ramadáni vacsorák" elnevezésű programot, amelynek a budapesti Szent István-bazilika adott helyet, erősítve a vallások közötti békét. A vacsorák, melyekre bárkit szívesen vendégül láttak, június 18. és 20. között kerültek megrendezésre, mindhárom alkalommal este nyolc órától várták a vendégeket.
Ez a tájékoztató jellegű kis füzet nagyon sok érdekességet tartalmazott, például arról, hogyan böjtölnek itthon és hogyan külföldön a muszlim hívők, de a ramadán mélyebb lényegéről is olvashattam egy kicsit.
A vacsorán kívül (amelyet naplemente után szolgáltak fel) számos más érdekes programmal várták az odaérkezőket.
Az asztaloktól nem messze például egy kisebb kiállítással, mely a török-magyar kötődést mutatta be képekben és szövegekben.
a vacsora előtt és után pedig dervisek táncával, amely engem teljesen elvarázsolt.
A dervisek úgy vélték, hogy a világ minden egysége forog, kering. A legelterjedtebb hangszereik a nádfuvola, a keretdob és a hosszú nyakú lant volt. A mewlewi szerzetesek szigorúan liturgikus körtánca jellegzetes tánchagyományt teremtett.
A finom falatok elfogyasztása alatt pedig hagyományos keleti dalokat hallgathattunk Hannah Berger előadásában.
A Dialógus Platform Egyesület a Norvég Civil Alap támogatásával indította a "Muszlim séták Budapesten" című projektet, melynek részleteiről Lőrincz Marcell beszélt. A budapesti muszlim kötődésű helyszíneket bejáró túrák célja, hogy a magyarok és a muszlim bevándorlók jobban megismerjék egymást. A nyáron és kora ősszel megrendezésre kerülő sétákra ezúton is várják a jelentkezőket, akár Ön is jelentkezhet, elérhetőségeket itt talál.
Észrevételem szerint a vacsorákon szinte ugyanannyi muszlim és nem muszlim ember volt jelen, akik kötetlenül és barátságosan beszélgettek egymással. Nagyon értékes program volt, örülök, hogy részt vettem rajta!